2014/03/12

DIY: Bransoletka techniką makramy

Dziś szczególny wpis DIY. A to dlatego, że jest to wpis na prośbę jednej z czytelniczek. Jola zaczyna dopiero swoją przygodę z pleceniem bransoletek. Bardzo spodobała jej się TA, którą zrobiłam w technice makramy. Stworzyłam więc tutorial z pomocą którego będzie mogła cieszyć się pierwszą, własnoręcznie zrobioną bransoletką.
W zawiązku z tym postanowiłam raz w miesiącu publikować Diy na prośbę. Dlatego jeśli i Wy chcielibyście aby na blogu pojawiały się tutoriale, którymi jesteście zainteresowani, skontaktujcie się ze mną klikając w zakładkę "kontakt" lub zostawcie komentarz pod tym wpisem.
A teraz zapraszam do zrobienia razem ze mną bransoletki techniką makramy:)

Materiały:
* Sznurek baza o długości 37 cm (średnica użytego sznurka 1,5 mm);
* Trzy sznurki każdy o długości 100 cm (średnica każdego użytego sznurka 1,5 mm);
* Klej sekundowy z pędzelkiem (polecam Technicqll.pl lub Pattex);
* Nożyczki;
* Dwa koraliki (o średnicy 4 mm);
* Dwie agrafki.


1. Sznurek bazowy (malinowy) mocujemy na agrafkach wpiętych w poduszkę. Sznurek musi być napięty ale nie zbyt mocno tak by można było pod nim swobodnie przesuwać sznurki.
Pierwszy z plecionych sznurków (zielony) wsuwamy pod malinowy tak by środek zielonego był dokładnie pod malinowym.
2. Przytrzymujemy miejsce w którym krzyżują się sznurki. Lewą nitkę przekładamy nad malinowym sznurkiem, a prawą pod
3-4. Końcówkę lewej nitki przekładamy przez prawą pętelkę, końcówkę prawej nitki przekładamy przez lewą pętelkę. W tym momencie powinniśmy uzyskać efekt jak na czwartym zdjęciu.


5. Chwytamy wolne końcówki i zaciskamy węzeł. Pierwszy węzeł gotowy.
6-8. Wsuwamy drugi sznurek (róż) pod bazę i powtarzamy kroki 1-5. Mamy drugi węzeł. To samo robimy z  trzecim (fioletowym) sznurkiem. Na tym etapie bransoletka powinna wyglądać jak na ósmym zdjęciu.


9. Zaczynamy wiązanie pełnego płaskiego węzła. Zielony sznurek przekładamy nad różowym i fioletowym i zaczynamy tworzyć supełek na bazie. 
UWAGA! Zaczynamy wiązanie supełka odwrotnie niż w punktach 1-5. Czyli lewą nitkę przekładamy pod malinowym sznurkiem, a prawą nad.
10. Zaciskamy.
11. Lewą nitkę przekładamy nad malinowym sznurkiem, a prawą pod. Końcówkę lewej nitki przekładamy przez prawą pętelkę, końcówkę prawej nitki przekładamy przez lewą pętelkę. Zaciskamy. 
12. Węzeł gotowy.


13-16. Kroki 9-12 powtarzamy z różowym i..


17-19. .. fioletowym sznurkiem. I tak naprzemiennie z wszystkimi kolorami dopóty, dopóki otrzymamy żądaną długość bransoletki. PAMIĘTAJMY: by zostawić ok 1-1,5 cm długości na obwodzie bransoletki-posłuży nam ta odległość na zrobienie zapięcia.


20-22. Przystępujemy do zrobienia "zapięcia" bransoletki. Wolne końce sznurka bazowego (malinowy) układamy jeden obok drugiego i pleciemy dalej.
23. Gdy uzyskamy już odpowiedni obwód bransoletki przystępujemy do wykończenia. 


24. Jak zauważyliście na 23 zdjęciu ostatnie trzy węzły to zielony, róż i fiolet. Aby łatwiej zakończyć bransoletkę i nie posklejać sznurków w części ozdobnej pruję dwa ostatnie węzły i zaczynam zakańczanie. Odchylam prawy sznurek w lewo. 
25. W powstałe oczko aplikuję klej (niewielką ilość). Prawa końcówka sznurka wraca na swoje miejsce i dociskam ją.
26. Odwracam bransoletkę na lewą stronę i powtarzam kroki 24-25. Odcinam wolne końce sznurków.
Plotę różowy węzeł i powtarzam kroki 24-25. Odcinam wolne końce sznurków.
Plotę fioletowy i powtarzam kroki 24-25. Odcinam wolne końce sznurków.


27. Bransoletka prawie gotowa. Pozostaje tylko zabezpieczyć końcówki sznurka bazowego za pomocą koralików. 


28. Bransoletka gotowa. Przyjemnego noszenia:)Zajrzyjcie również do tego wpisu DIY: Bransoletka Shamballa zrobiona również w technice makramy. 
Czekam na Wasze propozycje diy. A tymczasem dobrej nocy!:)

2 komentarze:

 1. Wyobrażam sobie jak pracochłonne było jej zrobienia, ale czyż efekt koncowy nie był tego warty? :))
  Piekna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był wart Marysiu, i miałam przy tym dużą frajdę:):) Miłego dnia:)
   Ps. Na marginesie, samą bransoletkę robi się 10 - 30 min. w zależności od stopnia zaawansowania. Jednak edycja i napisanie tekstu (tak by osoba robiąca bransoletkę pierwszy raz) zajmuje najwięcej czasu.

   Usuń