2014/04/07

WIELKANOCNY DIY: Pacynki na jajka

W dzisiejszym wpisie z cyklu DIY mam dla Was pomysł na przystrojenie wielkanocnych jajek. Prosty w wykonaniu, a przy tym stanowiący ciekawy dodatek w wystroju wielkanocnego stołu. Niektórzy nazywają je ocieplaczami, inni ubrankami na jajka. Mi natomiast kojarzą się z pacynkami. Zapraszam więc do wykonania pacynek na jajka!


Materiały:
* Kartka z bloku technicznego;
* Nożyczki;
* Ołówek i flamaster;
* Dowolne materiały;
* Fizelina do wzmocnienia;
* Igła i nici;
* Oraz żelazko, wata i miara krawiecka.


1. Mierzymy obwód jajka. Dodajemy ok 1 cm do obwodu. Dzielimy wartość obwodu na pół i w ten sposób mamy szerokość podstawy naszej pacynki. (U mnie ok 8,5 cm).


2. Na kartce papieru rysujemy kształt pacynki (w tym przypadku zajączka). Wysokość zajączka może być dowolna. Jednak najważniejsze by szerokość miała 1/2 obwodu jajka + ok. 1 cm. (Mój zajączek ma wymiary: ok 8,5 cm szerokość, długość ok 15 cm). Pamiętajmy by uszy zajączka były szersze - łatwiej nam będzie potem wywinąć je na prawą stronę. Wycinamy szablon.


3. Za pomocą szablonu wycinamy dwa zajączki z materiały (przód i tył).


5. Następnie zaginamy podstawy do wewnątrz - ok. 1/2 cm. Posłuży nam to do ładnego wykończenia pacynki.


6. Z fizeliny wycinamy dwa kawałki nieco większe niż części zajączka. Przykładamy świecącą częścią do zielonego materiału (zagięcia powinny znaleźć się pod fizeliną) i prasujemy. WAŻNE: Przed prasowaniem na wierzch na fizelinę połóżmy dowolny materiał - zapobiegnie to marszczeniu się fizeliny pod wpływem temperatury. Co w efekcie może mieć wpływ na wygląd zajączka. 


7. Po zaprasowaniu odcinamy niepotrzebne końcówki. Zajączek na tym etapie powinien wyglądać jak na zdjęciach poniżej.


8. Części zajączka układamy jedna na drugiej i zszywamy (oprócz dolnej części - już wykończonej) na głębokości ok. 1/2 cm od brzegu. Po zszyciu wywijamy pacynkę na prawa stronę.


9. Do środka zajączka wsuwamy kawałek kartki (zapobiegnie odbiciu się rysunku na tylnej części zajączka). Flamastrem rysujemy buźkę.  


10. I pacynkę mamy gotową:)Przyjemnego tworzenia:)

3 komentarze:

 1. Alez fantastyczne pokrowce na jajeczka, bardzo pomysłowo i kreatywnie :))
  Podoba mi się. Miłego dnia Kasiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Marysiu:) I również miłego dnia Tobie życzę:)

   Usuń
 2. Ale u Ciebie inspirująco! Może masz ochotę dołączyć do grupy na fb "Miłośnicy DIY"? :)
  https://www.facebook.com/groups/1875086622707380/?ref=bookmarks

  OdpowiedzUsuń